Review

SunGod FORTY2s: van Sabotage Trail tot besneeuwde Gaustatoppen | Review

SunGod FORTY2s: van Sabotage Trail tot besneeuwde Gaustatoppen | Review

Op de verpakking staat het zwart op wit: gemaakt voor hardlopen. Van 5k tot marathon en ver daarboven. SunGod heeft duidelijk niet voorzien dat iemand hun nauwkeurig gepositioneerde rennersoptiek zou meenemen naar een via ferrata in de rotsen, een technische mountainbiketrail én de besneeuwde top van de Gaustatoppen in Noorwegen.

Wat wel mijn bevinding is: de bril trok zich er niets van aan. De FORTY2s presteert buiten het hardloopdomein net zo goed als erin, en eigenlijk is dat het meest interessante wat ik over hem kan zeggen. SunGod bouwt blijkbaar betere brillen dan ze zelf weten te verkopen.

Eerste indruk

De FORTY2s arriveert in een microvezelzakje van gerecycled plastic. Geen doos, geen inlegvel met de tekst “welkom bij de SunGod-familie”, geen kaartje. Gewoon een bril in een zakje. Dat is verfrissend nuchter voor een merk dat ook B-Corp is, 1% for the Planet-lid en carbon neutral. Ze hadden er makkelijk een ceremonie van kunnen maken.

De bril zelf is licht. 28 gram, en je voelt dat zodra je hem oppakt. Het frame is compact, de lenzen zijn royaal zonder dramatisch te zijn. De Pop-Lock scharnieren klikken degelijk dicht. De neusopzetstukken komen in drie maten mee en de middelste paste zonder enig experiment. Dat klinkt logisch maar is het in de sportbrillenwereld vaker niet dan wel.

Materiaal & constructie

Het frame is gerecycled, duurzaam gecertificeerd en al het andere dat tegenwoordig bij sportgear hoort. Wat je daar in de praktijk aan hebt: het frame vertoonde na maanden actief gebruik geen vermoeidheid, kleurverlies of speelruimte in de scharnieren. De wisselbare lenzen klikken strak vast zonder rammelgeluiden die je na vijf kilometer trail al gek maken. De 8KO-lens is in seconden te vervangen als je een andere optiek wilt meenemen voor andere omstandigheden.

SunGod FORTY2s: van Sabotage Trail tot besneeuwde Gaustatoppen | Review

De eerlijke beperking: SunGod classificeert de FORTY2s zelf als “medium” windprotectie. Het frame omsluit het oog niet volledig. Voor extreme alpiene omstandigheden is dat een reëel gegeven, geen kwestie van bescheidenheid.

Prestaties in het veld

Op de Sabotage Trail doet de 8KO fotochromatic lens precies waar je hem voor wilt: schakelen tussen dichte schaduw en open, felle stukken zonder dat je er op staat te wachten. Contrast blijft scherp op wortels, natte stukken en technische secties. Geen enkel “even geduld”-moment van de lens.


Via ferrata is interessant, want dat is een discipline waarbij je hoofd constant in ongewone hoeken staat, je neus af en toe de rots raakt en de lichtomstandigheden per twintig meter kunnen wisselen tussen donkere kloof en felle hemel. De zero-bounce-claim is hier makkelijk te controleren: een bril die verschuift bij klimbewegingen wordt binnen vijf minuten een obsessie. De FORTY2s verschoof niet. Geen enkele keer moest ik corrigeren.

Op de mountainbike voegde ik trillingen, zweet en tempo-wisseling toe aan het testprogramma. Geen condensatie bij de klims, geen condensatie na de dalingen, geen condensatie bij de pauze aan de top. Het ventilatieprofiel van het frame werkt. Dat klinkt als een lage lat; voor een bril die dit niet zou doen koop je na drie uur trail een nieuwe.

Lees ook  Canyon Pathlite:ON 7 trekking en commuting e-bike | Review

Gaustatoppen in sneeuw: fel terugkaatsend licht, hoogtewind en UV-blootstelling op een niveau waarover een dermatoloog zou beginnen. De bril hield het oog beschermd, de lens dempt het sneeuwlicht effectief en de pasvorm bewoog niet mee met de wind. “Medium windprotectie” voelde hier ruimer dan de classificatie suggereert. Voor een echte Noorse stormdag met horizontale sneeuw zou ik naar een goggle grijpen. Voor wat Gaustatoppen normaal gesproken biedt: geen enkel probleem.

Pasvorm & comfort

28 gram merk je na een volledige dag niet meer terug op je neus. De drie neusopzetstukken zijn een simpele maar doeltreffende oplossing voor het aloude “mijn sportneus past niet op mijn gezicht”-probleem. Geen drukpunten na een dag via ferrata, geen rood randje, geen moment waarop je denkt: ik doe hem even af.

SunGod FORTY2s: van Sabotage Trail tot besneeuwde Gaustatoppen | Review
SunGod FORTY2s: van Sabotage Trail tot besneeuwde Gaustatoppen | Review

Voor een bril die rondom hardloopprestaties is gebouwd, is het comfort opvallend universeel. Het past alsof hij voor jou gemaakt is, en dat is voor een sportbril in deze prijsklasse helaas geen vanzelfsprekendheid.

Final thoughts

De SunGod FORTY2s staat in de boeken als hardloopbril. In het veld is hij gewoon een goede sportbril die meekan met vrijwel alles wat je hem vraagt. De 8KO fotochromatic lens levert consistent over een breed lichtspectrum, de pasvorm houdt stand bij bewegingen die een hardloopstap ver overstijgen, en de ventilatie doet zijn werk bij wisselende intensiteit. De enige principiële grens is die van de windprotectie: voor het echte bergwerk in zware omstandigheden wil je meer omhulling. Maar dat staat er ook gewoon bij.

Een hardloopbril die ver buiten zijn eigen domein blijft presteren. De windprotectie is de enige eerlijke begrenzing voor wie richting alpin gaat.

De praktische vragen

  • Is de SunGod FORTY2s geschikt voor via ferrata en klimbewegingen?
    Ja. De zero-bounce pasvorm en het lage gewicht (28 gram) maken de bril stabiel bij technische klimbewegingen waarbij je hoofd continu in wisselende posities staat. De bril verschoof niet tijdens meerdere via ferrata-sessies met serieuze blootstelling.
  • Hoe snel schakelt de 8KO fotochromatic lens tussen licht en donker?
    Snel genoeg om niet storend te zijn. Op een trail met wisselende schaduw en volle zon past de lens zich aan zonder merkbare vertraging. Hij is geen elektronische lens, maar in de dagelijkse veldsituatie merk je het verschil niet.
  • Kan ik de FORTY2s gebruiken bij sneeuw en bergomstandigheden?
    Voor sneeuwwandelingen en toppen in reguliere bergomstandigheden: ja. De bril presteerde goed op de besneeuwde Gaustatoppen in Noorwegen. SunGod classificeert hem als “medium” windprotectie, en dat is eerlijk. Voor zware alpiene omstandigheden met harde wind en horizontale neerslag wil je iets met meer omhulling.
  • Is de FORTY2s ook geschikt voor mountainbiken?
    Absoluut. Trillingsvast, condensatievrij en optisch stabiel op wisselend terrein. SunGod scoort hem zelf al 9/10 voor cycling, en dat klopt.
  • Hoe goed past de FORTY2s bij verschillende gezichtsvormen?
    De bril is unisex en wordt geleverd met neusopzetstukken in drie maten. Dat geeft aanpassingsruimte. SunGod biedt een Lifetime Guarantee; wie twijfelt over de pasvorm heeft voldoende zekerheid om het gewoon te proberen.


Review Overzicht

Lenzen (8KO fotochromatic)

9.0

Pasvorm & stabiliteit

9.0

Comfort (langdurig gebruik)

9.0

Anti-condens / ventilatie

8.5

Windprotectie

7.0

Materiaal & constructie

8.5

Duurzaamheid (materialen, garantie)

9.0

Veelzijdigheid (buiten het hardloopdomein)

9.0

8.6

TOTAALSCORE

Foto van Hayco Volkers

Hayco Volkers

Ik heb sinds mijn jeugd tot nu een groot aantal sporten beoefend. Mijn eerste sporten als kind waren judo en atletiek. Later kwamen daar mountainbiken, wandelen, mountainbiken, kyokushin karate, duiken, honkbal, golf en windsurfen, roeien en krav maga bij.
Foto van Hayco Volkers

Hayco Volkers

Ik heb sinds mijn jeugd tot nu een groot aantal sporten beoefend. Mijn eerste sporten als kind waren judo en atletiek. Later kwamen daar mountainbiken, wandelen, mountainbiken, kyokushin karate, duiken, honkbal, golf en windsurfen, roeien en krav maga bij.

Trailrun wedstrijden 2025: Alles wat je moet weten

Trailrun wedstrijden 2025: Alles wat je moet weten

Boordevol hoogtepunten: van de Alpen tot de middernachtzon – vind je volgende grote uitdaging met Dynafit!

NAAR DE KALENDER 〉


 

 

Gear voor wie geen concessies doet

Gearpoint.nl is dé plek voor tactische en outdoor uitrusting die werkt wanneer het moet. Van professionals tot fanatieke buitensporters: hier draait alles om kwaliteit, innovatie en gear waarop je blind kunt vertrouwen.

GET TO THE POINT 〉


 

 

Gerelateerd

SunGod FORTY2s: van Sabotage Trail tot besneeuwde Gaustatoppen | Review

De SunGod FORTY2s staat op papier als hardloopbril. Na tests op via ferrata, singletrack en…

Dynafit Ultra 100 V3: stabiele trailschoen voor lange afstanden | Review

Danny testte de Dynafit Ultra 100 V3 tijdens trailruns door Noord-Frankrijk en offroad trainingen…

Lezyne Ai lichtset: dag en nacht zichtbaar op de racefiets | Review

De Lezyne Ai lichtset biedt sterke zichtbaarheid overdag en in het donker, inclusief een…

De UF PRO Delta ML Gen 3 is gemaakt voor meer dan alleen tactisch gebruik | Review

De UF PRO Delta ML Gen.3 combineert tactische detaillering met serieuze bewegingsvrijheid. Getest…

Carbon wielen onder de duizend euro: de Newmen Advanced A.50 doet het gewoon | Review

De Newman Advanced A.50 is een carbon wielset voor €898 die belooft wat veel duurdere sets pas…

De Lezyne Clik Drive HP is klein, slim en verrassend effectief | Review

De Lezyne Clik Drive HP is een compacte minipomp die speciaal ontworpen is voor Clik Valve systemen…

Lezyne Multi Tool RAP II 18 is compacte alleskunner voor onderweg | Review

De Lezyne Multi Tool RAP II 18 is een compacte en doordachte multitool voor fietsers die onderweg…

Brooks Glycerin Flex: Een flexibele en veelzijdige hardloopschoen | Review

Sinds een paar weken loop ik op de Brooks Glycerin Flex. Op het eerste gezicht lijkt het een…

De VALLON Crossroads skibril met Zeiss toric technologie | Review

De VALLON Crossroads skibril met ZEISS toric lens en PolarLock lenswissel getest in wisselende…