Vijfentwintig jaar. Zo lang bestaat de European Outdoor Film Tour inmiddels, en in die tijd is de EOFT uitgegroeid van een Duits zaaltje met klimfilms tot het grootste rondreizende outdoorfilmfestival van Europa, met honderden avonden per seizoen. Ook dit najaar komt de tour weer naar Nederland, met een nieuw programma van vijf films en zo’n twee uur aan expedities, valpartijen, twijfel en grote lijnen. Wie ooit eerder is geweest, weet hoe zo’n avond voelt: de zaal donker, het geluid hard, en na afloop de onvermijdelijke gedachte dat je zelf ook wel iets zou moeten ondernemen.
Het programma van de jubileumeditie brengt, in de woorden van de organisatie zelf, weer de tegenstellingen bij elkaar. Dat klinkt als marketing, maar klopt in dit geval opvallend goed. Er zit een vrouwelijk touwteam op 800 meter graniet in Madagaskar naast een kajakster die twintig jaar wachtte op één waterval. Een highline boven de Angel Falls naast een zelfgeboorde klimroute die uit de Griekse zee omhoog rijst. En, om af te sluiten, een splitboardtocht op de berg die freeriders al jaren als eindexamen zien. Hieronder wat je kunt verwachten, film voor film.
Bravo Les Filles: onafgemaakt werk in Madagaskar
De Tsaranoro-vallei in Madagaskar is bij klimmers al decennia bekend om zijn granietwanden van tot 800 meter hoog. In 1999 zetten Lynn Hill, Nancy Feagin, Beth Rodden en Kath Pike daar een route uit, maar één cruciale pitch van 8b bleef destijds onvrij. Ruim 25 jaar later reizen Sasha DiGiulian en Mariana “Mango” Ordoñez af naar diezelfde wand om als eerste volledig vrouwelijke touwteam de complete lijn vrij te klimmen, inclusief die ene pitch.

De titel is ook de naam van de route: Bravo Les Filles, “goed gedaan, meiden”. De film gaat over ambitie en rolmodellen, maar vooral over het idee dat sommige projecten niet zijn opgegeven, alleen uitgesteld. Voor wie de klimgeschiedenis een beetje volgt, is dit de film van de avond.
I Follow Rivers: twintig jaar wachten op één waterval
Mariann Sæther is tweevoudig wereldkampioene wildwaterkajak en moeder van twee kinderen. Al twintig jaar draagt de Noorse een droom met zich mee: Aldeyjarfoss in IJsland, een van de meest indrukwekkende watervallen van het land. Het probleem is bekend bij iedereen die de sport kent. Eén verkeerde beweging in kolkend water kan levensveranderende gevolgen hebben, en Sæther heeft dat van dichtbij gezien.

I Follow Rivers is daarmee geen film over een afdaling, maar over de vraag die daaraan voorafgaat: hoe verhoud je vrijheid tot verantwoordelijkheid als er thuis mensen op je wachten? Een rustigere film in het programma, en misschien wel de meest volwassen.
Six Days to the Edge: een highline boven de Angel Falls
Zeventien jaar droomde slackliner Lukas Irmler van een highline boven de Angel Falls in Venezuela, de hoogste waterval ter wereld, met bijna duizend meter lucht onder zijn voeten. Om daar te komen moeten hij en vijf vrienden zes dagen lang door de savanne, door rivieren, langs modderpaden en door dicht regenwoud, om vervolgens de tafelberg Auyán-Tepui (2.450 meter) te beklimmen. Irmler zelf omschrijft de omgeving als “Avatar in het echt”, en de beelden zullen dat ongetwijfeld onderbouwen.

Dit is de film waar de sensatie zit, al is de aanloop minstens zo interessant als de lijn zelf. Zes vrienden, zes dagen, en een plateau waar bijna niemand komt.
Wand in Sicht: een klimroute vanaf de zeilboot
De Stuttgartse klimmer Philipp Hans heeft een droom en een vaarbewijs. Met een zeilboot en jeugdvriend Falk vaart hij de Griekse Egeïsche Zee op, richting het rotseilandje Amorgos, waar hij zijn eerste eigen route wil uitzetten: 250 meter onaangeroerd gesteente dat rechtstreeks uit de zee omhoog komt. Alleen al de eerste bout plaatsen vanaf het water is een opgave op zich. Daarom neemt hij broer Moritz mee, winnaar van Ninja Warrior en net als Philipp een serieus klimtalent.

Het geluid van golven en wind wordt dus regelmatig onderbroken door een boormachine. En zoals dat gaat met eerste beklimmingen: het eiland en het Griekse weer bepalen uiteindelijk wie de baas is, niet de drie Zwaben aan boord. Verwacht humor, improvisatie en een lijn die je niet snel vergeet.
La Source du Freeride: terug naar de Bec des Rosses
De afsluiter speelt zich af in Verbier. Voormalig Freeride World Tour-winnaar Emilien Badoux, zijn oude vriendin Géraldine Fasnacht en hun protegé Liam Rivera trekken op splitboards naar de Bec des Rosses (3.223 meter), de berg die in de freeridewereld letterlijk en symbolisch de top vertegenwoordigt. Alle drie hebben ze de noordwand ooit afgedaald onder het oog van een jury.

Maar dat is precies niet waar deze film over gaat. La Source du Freeride zoekt naar de filosofie achter de sport, naar wat overblijft als het podium is weggedacht. Voor wie zich weleens afvraagt waarom mensen dit doen, is dit een eerlijk antwoord.
Praktisch: waar en wanneer
De EOFT 2026/27 reist vanaf half oktober weer langs Nederlandse steden. Check de EOFT site voor tickets. De films worden vertoond in de originele taal met ondertiteling en duren samen ongeveer twee uur; reken met pauze en presentatie op een avond van tweeënhalf tot drie uur. Tickets zijn via de officiële site verkrijgbaar, en zoals elk jaar geldt: de gewilde avonden zijn eerder vol dan je denkt.
Vijfentwintig jaar EOFT is geen reden voor nostalgie, wel voor een avond in het donker met vijf verhalen die verder gaan dan een topfoto. Wie gaat, komt met huiswerk thuis.
Praktisch bekeken
- Wat is de European Outdoor Film Tour precies?
De EOFT is een jaarlijks rondreizend filmfestival dat elk seizoen een nieuw programma van outdoor- en avonturenfilms door Europa brengt. Het festival begon in Duitsland en bestaat in 2026 25 jaar. Per avond zie je een vaste selectie van korte documentaires, gepresenteerd in bioscopen en theaters. - Hoe lang duurt een EOFT-avond?
Het filmprogramma zelf duurt ongeveer twee uur. Met een pauze, de presentatie en eventuele prijsuitreikingen zit je in totaal zo’n tweeënhalf tot drie uur in de zaal. - In welke taal worden de films vertoond?
De films worden in de originele taal vertoond met ondertiteling. In het programma van 2026/27 zitten producties in onder meer het Engels, Duits en Frans. - Is de EOFT ook geschikt als je zelf niet klimt of kajakt?
Ja. De films draaien om mensen en keuzes, niet om techniek. Enige affiniteit met bergen of buiten zijn helpt, maar kennis van de sport is niet nodig om de verhalen te volgen. - Kun je de films ook thuis kijken?
Een deel van de EOFT-programma’s uit eerdere jaren is via de eigen streamingdienst van de organisatie te bekijken. Het nieuwe programma komt doorgaans pas na afloop van de tour online.


